Proponowane zajęcia
-
Pracownia terapii zajęciowej, w której proponujemy zajęcia plastyczne i manualne, takie jak:
- kolorowanie, malowanie (kredkami, flamastrami, pastelami, farbami plakatowymi, olejnymi, akwarelami, farbami akrylowymi, farbami do szkła;
- rysowanie, szkicowanie(ołówkiem, węglem rysunkowym);
- klejenie, wyklejanie, wycinanie, witraże;
- prace zdobnicze i dekoracyjne, wykonanie kartek okolicznościowych, stroiki, kompozycje z suchych traw i kwiatów, ozdobne szkatułki i wazoniki, quiling;
- papieroplastyka: papierowa wiklina, origami płaskie i przestrzenne, kwiaty z krepiny i bibuły;
- masy plastyczne tj. masa solna, masa papierowa, plastelina, modelina, glina;
- prace krawieckie: haft płaski, haft krzyżykowy, haft matematyczny, szydełkowanie, robótki na drutach.
Podopieczni, angażowani są do uczestnictwa w zajęciach ergoterapeutycznych tj.: prace porządkowe w budynku(sprzątanie pokoi, wynoszenie śmieci); wokół budynku i w parku(zamiatanie, zagrabianie, koszenie trawników, pielęgnowanie warzyw i kwiatów); na cmentarzu( sprzątanie grobów).
-
Warsztat stolarski, gdzie prowadzone są zajęcia z zakresu obróbki drewna( piłowanie, wyrzynanie, szlifowanie, zbijanie, lakierowanie, konserwacja, wypalanie); metaloplastyki (prace z drutu i blachy - wykonanie stelaży, wykonanie grilla); prac naprawczych uzależnionych od aktualnych potrzeb np. naprawa ławek i altany w parku. W ramach zajęć w warsztacie stolarskim, podopieczni wykonali logo DPS w postaci drzewa, które zdobi jeden z korytarzy domu.
Podopieczni, mają możliwość uczestniczenia w treningach usprawniających, które ukierunkowane są na kształtowanie umiejętności radzenia sobie w codziennym funkcjonowaniu, podnoszenie sprawności fizycznej, ćwiczenie funkcji poznawczych. Przeprowadzamy następujące treningi:
-
Trening higieniczny – zajęcia o charakterze teoretycznym i praktycznym uczące zasad higieny osobistej, kształtujące nawyki higieniczne
-
Trening umiejętności praktycznych – zajęcia teoretyczne o narzuconej tematyce przeprowadzane grupowo. Trening ma na celu nabywanie, kształtowanie umiejętności potrzebnych do wykonywania codziennych czynności.
-
Trening umiejętności interpersonalnych – zajęcia o charakterze grupowym, których celem jest nabywanie umiejętności ułatwiających komunikację i współpracę.
-
Grupa zamknięta (AA) – spotkania grupy zamkniętej odbywają się raz w tygodniu.
-
Trening poznawczy – zajęcia przeprowadzane indywidualnie, mające na celu ćwiczenie pamięci i innych funkcji poznawczych.
-
Trening kulinarny – zajęcia przeprowadzane indywidualnie lub grupowo, których celem jest nabywanie umiejętności samodzielnego przygotowania posiłku, obsługi sprzętów kuchennych.
-
Trening budżetowy – zajęcia indywidualne, przeprowadzane w zależności od potrzeby. W ramach treningu, podopieczni wspólnie z pracownikiem socjalnym uczą się w rozsądny sposób dysponować swoim budżetem, tj. opracowują plany wydatków na tydzień lub nawet miesiąc.
-
Trening org. czasu wolnego – organizacja zajęć skupia się głównie na świetlicy, w sali terapeutycznej, w pokojach mieszkańców i na świeżym powietrzu. Do zajęć z tego zakresu należą: gry i zabawy świetlicowe( gry planszowe, puzzle, układanki, karty, klocki, gry telewizyjne xbox, krzyżówki, rebusy), wieczorki poetyckie, czytanie indywidualne i grupowe, słuchanie audiobooka, maratony filmowe, spotkania przy herbatce, przeglądy prasy, tańce improwizacyjne, tańce integracyjne, zajęcia z chustą animacyjną. W ramach treningu organizowane są zajęcia komputerowe, podczas których mieszkańcy uczą się obsługi komputera, doskonalą nabyte umiejętności i uczą się posługiwania Internetem.
-
Zajęcia ruchowe i sportowo-rekreacyjne, przeprowadzamy gimnastyki ogólnousprawniające, gry i zabawy sportowe:
- mecze siatkówki,
- rozgrywki w piłkarzyki,
- rozgrywki w tenis stołowy,
- ele. zumby,
- spacery,
- nordic walking,
- zabawy taneczne,
- wędkowanie,
- wycieczki autokarowe.
Zajęcia ruchowe odbywają się w świetlicy, pomieszczeniu terapeutycznym oraz w parku przy DPS.