Artystyczne EGO, Warsztaty artystyczno-techniczno-plastyczne
W ramach działania zrealizowaliśmy 4 spotkania warsztatowe po 4 godziny każde.
6.1 – Teatr cieni
Zrealizowaliśmy 2 spotkania warsztatowe, w których:
- zapoznaliśmy uczestników z historią teatru cieni,
- wprowadziliśmy uczestników do teatru cieni jako formy wypowiedzi teatralnej bez użycia słów,
- przeprowadziliśmy trening twórczej wizualizacji wyobrażeń,
- odbył się pokaz prezentujący etiudy na tematy ważne dla uczestników.
Zajęcia przyczyniły się do kreatywnego rozwoju osobowości osób niepełnosprawnych i uzależnionych. Posłużyły nam ku temu elementy zajęć teatralnych, takie jak: teatr przedmiotu, teatr ruchu, teatr słowa, ćwiczenia z emisji głosu. Uczestnicy poznali historię teatru cieni, wykształcili umiejętność rozpoznawania teatru cieni hiszpańskich i chińskich.
Zajęcia teatralne stały się znakomitym narzędziem rozwijającym wyobraźnię, pamięć, mowę, rytm, ruch, panowanie nad emocjami, estetykę, poczucie własnej wartości, współdziałania w grupie i odpowiedzialność za grupę. Efektem zajęć
6.2 – Świąteczne warsztaty rękodzielnicze
Zrealizowano dwa spotkania podczas których, w przedświątecznym okresie bożonarodzeniowym uczestnicy projektu przygotowali szablony ze sklejki wycinanej laserowo. Szablony posłużyły do nawlekania i przewlekania wełny, aby stworzyć kreatywne ozdoby świąteczne. Do ich ozdabiania uczestnicy poza wełną użyli także farb oraz innych niezbędnych akcesoriów przydatnych w arteterapii. Dotykanie wełny jak i drewna miało właściwości terapeutyczne i uspokajające, a przewlekanie wełnianego sznurka przez otwory ćwiczyło małą motorykę ręki i koordynację oko-ręka, co jest niezwykle istotnym zabiegiem w rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi i nie tylko.