"Pracownia ogrodnicza" - zakątek traw
W ramach działania zrealizowaliśmy 3 spotkania po 4 godziny każde, w ramach tzw. „Pracowni ogrodniczej”.
Pracownia ogrodnicza była miejscem, w którym uczestnicy mieli możliwość doświadczania rozwoju umiejętności i zdobywania wiedzy między innymi z zakresu opieki nad roślinami, zdrowego stylu życia, zrozumienia zjawisk występujących w przyrodzie, posługiwania się narzędziami i sprzętami ogrodniczymi oraz poczucia satysfakcji z tych doświadczeń. Poprzez różnego rodzaju prace w pracowni ogrodniczej, zdobywali fundamentalną wiedzę niezbędną do wykonania prac w ogrodnictwie. Realizowane przez uczestników w ramach spotkań zadania wpłynęły na pozytywną motywację do działania. Dbając o warsztatową florę , zarówno w pomieszczeniach jak i na terenie ogrodu, uczestnicy mieli okazję do częstego obcowania z przyrodą. Plan pracy w „pracowni” dostosowany został do zmieniających się pór roku, warunków atmosferycznych oraz indywidualnych predyspozycji uczestników.
Stworzyliśmy “Zakątka traw”, przestrzeń stymulującą sensorycznie, przyjazną środowisku oraz osobom z zaburzeniami psychicznymi na terenie DPS.
W ramach działania zrealizowaliśmy następujący harmonogram:
- wzbudziliśmy motywację do podjęcia aktywności (poprzez podkreślenie wartości i korzyści podejmowania działania),
- zaplanowaliśmy miejsce na zakątek traw,
- uczestnicy zaprojektowali zakątek traw i wspólnie dokonali wyboru odpowiednich gatunków traw i podłoża wykorzystując TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) pozyskane w projekcie pt. "Klik na TIK – współcześnie w tradycji" zrealizowanym w ramach Programu „Od zależności ku samodzielności” edycja 2020,
- realizacja projektu – prace ogrodnicze,
- otwarcie zakątka traw, prace pielęgnacyjne,
Umożliwiliśmy uczestnikom projektu doświadczyć poczucia satysfakcji. Podkreślaliśmy ogromne znaczenie tego odczucia w życiu człowieka.